‘58 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı var’

COŞKUN ERGÜL / Ankara – Son 21 yılda ulaştırma ve haberleşme altyapısına 275 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını aktaran Uraloğlu, şu bilgileri verdi:

‘AB’DE İKİNCİ SIRADAYIZ’

“Türkiye’nin sabit ve mobil genişbant internet abone sayısı 93.3 milyona, fiber uzunluğumuz 562 bin kilometreye, fiber genişbant abone sayımız yıllık yüzde 20 artarak 6.7 milyona ulaştı. Fiber abone yaygınlık artışı konusunda 39 AB ülkesi arasında 2. sıradayız. Sabit genişbant hizmetlerde 2013’te abonelerin yüzde 71’inin 4 ila 10 mbps arasında olan internet hızı, bugün yüzde 78 abonede 16 mbps ve üzerine çıktı.”

Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) tarafından yürütülen faaliyetleri de anlatan Uraloğlu, “Her gün yaklaşık 422 büyük saldırı ve 11 milyondan fazla da zararlı erişim isteği engellenmektedir” dedi.

‘KULLANIM SÜRESİ 7 SAAT’

Uraloğlu, vatandaşların sosyal medya kullanımına ilişkin, “yaklaşık yüzde 78’i yeni adıyla X, Instagram, YouTube, Facebook gibi sosyal medya mecralarından en az birini kullanmakta. 58 milyona yakın insanımız aktif olarak sosyal medya kullanıcısı. Dünyada 6,5 saat olan günlük kullanım süresi, ülkemizde yaklaşık 7 saat” verilerini paylaştı.

SULTANLAR BUSİNESSTA DÖNECEK

Bakan Uraloğlu, A Milli Takım Kadın Voleybol Takımı’nın ABD’ye tarifeli uçakla gitmesi hakkında, “THY Yönetim Kurulu Başkanı ile konuştum; ‘Bize 10 gün önce haber verdiler, maalesef geç haber vermelerinden dolayı çözemedik’ dedi. THY’nin milli takımımızla yüz binlerce dolarlık sponsorluk anlaşmaları var, böyle bir yaklaşımda olan bir kurum bunu esirgemeyecektir. Orada iletişim demek ki doğru noktada olmamış. Dönüşlerini business olarak organize etmeye çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir