Intel Z890 Anakartlar Yerleşik Thunderbolt 4 Desteğiyle Geliyor, İşte Arrow Lake Serisine Ait Detaylar

Intel’in Arrow Lake-S Core Ultra 200 masaüstü işlemcileri ve bunlara eşlik edecek 800 serisi anakartlar hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Son sızıntılara göre, en üst seviye Z890 yonga setiyle donatılmış anakartlar yerleşik Thunderbolt 4 desteği sunacak ve yeni işlemciler entegre grafik performansında önemli bir sıçrama yaşayacak.

Arrow Lake-S masaüstü işlemci ailesi, Core Ultra 5 ile başlayacak ve Core Ultra 9’a kadar uzanacak. En üst seviyede Core Ultra 9 285K olacak şekilde, Core Ultra 7 265K ve Core Ultra 5 245K gibi “K” serisi (yani hız aşırtılabilir) modeller bekleniyor.

Yeni işlemciler, Alchemist Xe-LPG grafik mimarisine dayanan entegre grafik birimleriyle gelecek. En üst seviye modellerde 4 Xe çekirdeği bulunacak, bu da Meteor Lake işlemcilerin yarısı olsa da yine de önceki nesillere göre önemli bir performans artışı sunacak.

Sızıntılara göre, her Lion Cove P-Çekirdeği 3 MB L3 önbelleğe sahip olacak. 4 E-Çekirdekten oluşan Skymont kümeleri ise toplamda 3 MB L3 önbelleğe sahip olacak. Bu da en üst seviye 24 çekirdekli işlemcide 36 MB, 20 çekirdekli işlemcide 33 MB ve 6+8 çekirdekli modellerde 24 MB önbelleğe işaret ediyor.

Ayrıca yeni nesil Z890 yonga setine sahip anakartlar, yerleşik Thunderbolt 4 desteğinin yanı sıra daha hızlı bellek desteği gibi birçok yenilik sunacağını söylemiş olalım. Bu heyecan verici gelişmeler hakkındaki düşüncelerinizi yorum kısmından belirtmeyi ihmal etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir