Suriye’den Ankara ile diyalog iddialarına açıklama

Suriye Dışişleri Bakanı Faisal Mikdad bugün yaptığı açıklamada Suriye ile Türkiye arasındaki diyaloğun başlamasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Mikdad, iki ülke arasındaki herhangi bir diyaloğun Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilmesi durumunda gerçekleşebileceğini dile getirdi. 

İran Dışişleri Bakanı Vekili Ali Bagheri Kani ile düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Suriye-Türkiye diyaloğunun temel koşulu Ankara’nın işgal ettiği topraklardan çekilmeye hazır olduğunu açıklamasıdır. Topraklarımızı işgal edenlerle müzakere etmeyiz” ifadesini kullandı.

Kani ise bölgedeki bütün ülkelerin ve özellikle Suriye’nin toprak bütünlüğünü desteklediklerini söylerken, “Biz Suriye’nin terörle mücadelesini hep destekledik ve desteklemeye de devam edeceğiz” dedi.

Suriye ve Türkiye arasındaki uzlaşma girişimleri, iki ülkenin dışişleri ve savunma bakanları arasında Moskova’da yapılan toplantılara rağmen 2023 başından bu yana ilerleme kaydedemedi. Suriye’de yıllardır devam eden çatışmalarda İran ve Rusya, Esad’ın en büyük destekçileri olarak öne çıkarken Ankara ile Şam arasında arabuluculuk çabasında da bulundu.

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’nın bölgede bir operasyon yapabileceğinin sinyalini vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir