Türkiye ile Romanya arasında kritik anlaşma! Ticaret hedefi açıklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Romanya Başbakanı Marcel Ciolacu ile görüşmesinin ardından iki ülke arasında 6 anlaşmaya imza atıldı.RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Romanya Başbakanı Marcel Ciolacu’yu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi törenle karşıladı. Romanya Başbakanı Marcel Ciolacu’nun makam aracını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marcel Ciolacu’yu külliyenin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Ciolacu, tören alanındaki yerlerini almasının ardından milli marşlar okundu ve Ciolacu askerleri selamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ortak basın toplantısında konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

Romanya Başbakanı ve heyetini yüksek düzeyli strateji iş birliği konseyimizin ilk toplantısı vesilesiyle Ankara’da misafir etmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Başbakanlığım döneminde 2011 yılında Romanya ile ilişkilerimizi stratejik ortalık seviyesine taşımıştık. İlişkilerimizde yeni bir tarihi dönemeci daha almış olduk. İlişkilerimizi kapsamlı bir şekilde ele aldık.

TİCARET HEDEFİ 15 MİLYAR DOLAR

Karşılıklı ticaret hacmimiz 2 yıl üst üste 10 milyar dolar seviyesini aştı. Hedefimiz 15 milyar dolara ulaşmaktır.

Enerji alanında iş birliğimizi artırmanın yolları üzerinde durduk. Savunma sanayi iş birliğinde son dönemde önemli bir ivme yakaladık. Romanya ile bölgemizin güvenlik ve istikrarına katkı sağlıyoruz. 4 adet uçağımız Romanya hava sahasında 4 ay boyunca görev yaptı.

Terörle mücadelede görüşmelerimizin gündeminde yer aldı. PKK ve FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadelede Romanya’dan beklentilerimizi paylaştık. Romanya’da yaşayan Türk ve Türk tatar toplumlarını aramızdaki dostluk köprüsü olarak görüyoruz.

TÜRKİYE İLE ROMANYA ARASINDA VİZESİZ ZİYARET

Rumen vatandaşlarının ülkemize kimlikle seyahatini mümkün kılacak düzenlemeyi hayata geçirdik. Bu şekilde beşeri münasebetlerimizin artacağına inanıyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir